oferta edukacyjna

Szkoła na Złotym Rogu jest miejscem,
gdzie splatają się ze sobą tradycja i współczesność.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w  Bronowicach    przy ulicy Złoty Róg 30 mieści  obecnie 2 szkoły: XVII  Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum nr 18.
     Niewielu jednak  krakowian wie, że    powstały  one na  bazie szkoły podstawowej  szczycącej  się ponad  170-letnią  tradycją.

Szkoła Podstawowa nr 35 im. Króla Jana  III Sobieskiego  została założona 22 listopada  1831 roku. Do roku 1915  szkoła  wielokrotnie zmieniała lokum. 15  października 1915  roku Wiceprezydent Krakowa przekazał szkole ostatecznie wybudowany i wyposażony budynek przy ulicy Głowackiego 1. W roku 1970 szkołę przeniesiono do nowego budynku przy ulicy Złoty Róg 30. Dla uczczenia 150 rocznicy powstania szkoły w roku 1981 ufundowano nowy sztandar.

Z dniem 1 września 1990 roku utworzono XVII Liceum Ogólnokształcące, które wraz ze Szkołą Podstawową nr 35 weszło w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, utworzonego także 1 września 1990 roku. Uchwałą nr XLVI/431/96 Rady Miasta Krakowa z dnia 10 kwietnia 1996 roku nadano szkole imię Młodej Polski.

W związku z reformą szkolnictwa i powstaniem szkół gimnazjalnych Szkoła Podstawowa nr 35 w roku 2002, a więc w 171 roku swego istnienia zakończyła swoją działalność. Wówczas absolwenci klas szóstych zostali przyjęci do klas pierwszych utworzonego w roku 1999 Gimnazjum nr 18. Dołączyła do nich młodzież z różnych nieraz odległych rejonów miasta, pragnąca kontynuować naukę w jednej na terenie Małopolski szkole dwujęzycznej z językiem francuskim. Dla podtrzymania tradycji decyzją Rady Miasta Krakowa Szkoła przyjęła imię, jakie nosiła jej poprzedniczka Szkoła Podstawowa nr 35 im. Króla Jana III Sobieskiego. Nadanie imienia nastąpiło Uchwałą nr XXV/253/03 Rady Miasta Krakowa 5 listopada 2003 roku.

W budynku mieści się także od roku 1990 XVII Liceum Ogólnokształcące im. Młodej Polski. Również i ta szkoła zajmuje na mapie edukacyjnej Krakowa miejsce szczególne, gdyż nauczanie dwujęzyczne stwarza młodzieży możliwość zdawania tzw. francuskiej matury, co umożliwia podjęcie studiów we Francji bez konieczności zdawania egzaminu z języka. Od kilku lat najzdolniejsi uczniowie kontynuują naukę w burgundzkim Dijon. Zarówno w gimnazjum, jak i w liceum prowadzone są klasy z językiem angielskim i francuskim a w gimnazjum także z językiem niemieckim.

Historia szkoły:
1831 r. - założenie Szkoły Podstawowej nr 35 im Króla Jana III Sobieskiego;
1915 r. - przekazanie szkole budynku przy ulicy Głowackiego 1;
1981 r. - ufundowanie nowego sztandaru dla uczczenia 150 rocznicy powstania szkoły;
1990 r. utworzenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7;
1990 r. - utworzenie XVII Liceum Ogólnokształcącego im. Młodej Polski;
1999 r. - utworzenie Gimnazjum nr 18;
2002 r. - zakończenie działalności Szkoły Podstawowej nr 35 w 171 roku jej istnienia;
2004 r. - uroczyste nadanie imienia Jana III Sobieskiego Gimnazjum nr 18

szkolnego 2010/2011